החזרי מס – מה זה ולמי זה רלוונטי ואיך? 


החזרי מס, כשמם כן הם: החזר על עודף מיסים ששילמנו. כן, יש מצב ששילמתם מיסים לחינם, ומגיעע לכם כסף חזרה מהמדינה...תמר מיכלסון - מלוות משפחות בעמותת מקימי

גדליה גובר – יועץ כלכלי במקימי 
החזרי מס, כשמם כן הם: החזר על עודף מיסים ששילמנו. למה שיהיה מצב של עודף מיסים? הסיבות יכולות להיות רבות ומגוונות, לדוגמא: 

עצמאים ששילמו מקדמות בסכום גבוה יותר מחישוב המס השנתי שיצא בסופו של דבר

 שכירים שלא קיבלנו את מלוא נקודות הזיכוי שלהם בגלל טעות במילוי טופס 101 או נקודות שהתווספו במהלך השנה ולא התעדכנו

 שכירים שעברו בין מקומות עבודה בתוך אותה שנת מס ושינו את רמת השכר שלהם.

שכירים שהיו בלי עבודה או במעבר בין עבודות למשך מספר חודשים במהלך השנה .

זיכוי בגין תרומות. 

ישנן עוד סיטואציות פחות שכיחות אך בהחלט קיימות. אז איך תדעו אם מגיע לכם החזר מס? 

עצמאים:
עצמאים מגישים בכל מקרה דוח שנתי, ולכן עצם הגשת הדוח מהווה בקשה להחזר מס במקרה שיגיע להם. כמובן שחשוב לצרף לדוח את כל המידע והמסמכים שיאפשרו קבלת מלוא הזיכויים. מלבד הזיכויים על ילדים יש זיכוי במס על מגורים במקומות מסוימים, על ילדים או הורים נטולי יכולת, על סיום תואר אקדמאי, הפרשות לביטוחי חיים וקרנות פנסיה, זיכוי על הפקדת כספים בקרן השתלמות, תרומות המוכרות במס ועוד, כפי שיפורט בהמשך. 

שכירים: דבר ראשון לבדוק האם שילמתם מס במהלך שנת המס המדוברת: 

אם לא שילמתם מס במהלך השנה, אין מה להגיש החזר מס , גם אם תרמתם או לא ניצלתם את מלוא נקודות הזיכוי שלכם. לכן אם אתם עובדים במשכורות נמוכות יחסית ו/או יש לכם נקודות זיכוי רבות בגין ילדים (לנשים – נקודת זיכוי עבור כל ילד עד גיל 18 ולגברים – 1.5 נקודות זיכוי בשנה שבה נולד הילד  ו – 2.5 נקודות בשאר השנים עד גיל 5 – ויש אפשרות שתינתן גם עד גיל 6 ,( רוב הסיכויים הוא שלא שילמתם מס.

עם זאת, ההורה רשאי לבחור אם נקודת זיכוי אחת מתוך 1.5 נקודות אלה תובא בחשבון בשנת המס שבה נולד הילד או בשנת המס שלאחריה. למשל במקרה שיודעים שבשנת המס הבא תהיה הגדלה במשכורת ו/או שינוי במשרה, במקרה כזה שלא משלמים מס , אז כדאי לדחות את ניצול הנקודה הזאת לשנה הבאה.

בטופס 106 ,שהוא מסמך שהמעסיק חייב לתת (כמו חובת מתן תלוש) לכל עובד בסיום שנת המס (בדרך כלל במהלך חודשים מרץ – אפריל) ובו מרוכז כל המידע על תשלומי המשכורת ברוטו, ניכויים למס הכנסה וביטוח לאומי, והפרשות לפנסיה וקרן השתלמות. 

מס שבח / מס רווח הון : אפשרות נוספת ובה ייתכן ששולם מס (לא דרך המשכורת) על מכירת נכס או מס רווח הון על רווחי ניירות ערך., ובמקרה כזה שווה בדיקה האם מגיע החזר מס .

מענק עבודה (מס שלילי): לפי הכללים המופיעים באתר של מס הכנסה , גם מי שלא שילם מס ועונה על הקריטריונים, זכאי להגיש בקשה למענק עבודה – מס שלילי. משמעות הדבר הוא שלמרות שלא שולם מס בכלל , בכל אופן ניתן יהיה לקבל החזר מס. בקשה זו עושים בכל סניף הדואר ע"י הצגת תעודת זהות ושק מבוטל . ניתן לבדוק את הזכאות באתר. https://taxes.gov.il/taxesincomtaxslili/Pages/MasShliliLobby.aspx

תאריך האחרון  להגשת בקשות לשנת 2018  - 27 דצמבר 2019.

 לפניות בנושא מענק עבודה ניתן לפנות למוקד הטלפוני: 4954* או 1-222-4954 או 02-5656400 או בדוא"ל [email protected].

 

אז אם אכן שילמתם מס במהלך השנה, אפשר לעבור לשלב הבא:

האם יש סיכוי לקבלת החזר מס?
חשוב לציין שניתן לבקש החזרי מס על שבע שנים אחורה, כך שלכל אדם כדאי מידי שנה לעשות בדיקת החזרי מס.  כעיקרון אין חובה להשתמש בשירותיו של רואה חשבון או יועץ מס בהגשת בקשה להחזר מס. אך מי שאינו מכיר את התחום , יש סיכוי לפספס נתונים חשובים שיזכו אותו בהחזרים נוספים. בשוק קיימים חברות שמתמצאים בתחום הזה ויודעים לשאול את השאלות הנכונות ולקבל את המסמכים הרלוונטיים כדי להשיג עבורכם את ההחזר המירבי. בדרך כלל החברות האלה גובות אחוז קבוע שנקבע מראש מסכום ההחזר אחרי שהוא יתקבל על ידכם.  

מי שבכל זאת מגיש בקשה להחזר מס בעצמו, צריך לבדוק: 

האם הוא קיבל את מלוא נקודות הזיכוי שמגיעות לו לפי החוק?

האם היה מעבר עבודה באמצע שנה? 

האם היו הפקדות לביטוח חיים פרטי שלא באמצעות התלוש -  ביטוח חיים במשכנתא למשל ?

בעיקר: האם הוא תרם לעמותות המוכרות לפי סעיף 46א' לפקודת מס הכנסה? וקצת על זיכוי בגין תרומות: התרומה לעמותות מוכרות, מזכה בזיכוי במס בשיעור  של 35% של סכום התרומה (בכפוף לסכום מינימום וסכום מקסימום שנקבע ע"י מס הכנסה מעת לעת). הרעיון העומד מאחורי זה הוא הרצון של המדינה לעודד תרומות לעמותות שמתנהלות לפי החוק ושעברו את כל המבדקים של מס הכנסה וועדת הכספים של הכנסת. מי שתורם זוכה "בכפל מבצעים" : גם בזכות מצוות צדקה וגם בהחזר מס של 35% מגובה התרומה. כדי לקבל את ההחזר, חשוב ולוודא שהעמותה אכן מוכרת לפי סעיף 46א (זה חייב להופיע על הקבלה וניתן לבדיקה באתר של רשות המיסים) ולצרף קבלות מקוריות . 

לאור הנ"ל מי שלפי החישוב שלו זכאי להחזר פשוט – למשל רק על תרומות בלבד, יכול וכדאי לו בהחלט להגיש בקשה להחזר מס, אפילו לבד. הערה חשובה היא לצלם כל מסמך לפני שמגישים את הבקשה. 

 בקשות להחזר מס ניתן להגיש החל מאפריל של שנת המס הבאה, אבל את הזכאות להחזר, אתם צריכים ליצור כבר עכשיו.......איך? 

עד סוף שנת המס  (31 בדצמבר) , למהר ולתרום לעמותות העומדות בתנאים (הכל כמובן בכפוף לתקציב וליכולת שלכם לתרום) ובע"ה בעוד מספר חודשים תזכו לקבל  % 35 מהסכום, בתוספת ריבית והצמדה (כ-4% החל מינואר 2020 עד ביצוע ההחזר) , חזרה לחשבון הבנק שלכם. 

לבצע תרומה מהירה לעמותת מקימי המסייעת למשפחות להשתקם ולעמוד על הרגליים <<לחצו כאן>>