משבר הקורונה: איך לנהל את כלכלת הבית?

משבר הקורונה: איך לנהל את כלכלת הבית?

בגדים לפסח? אגירת מזון? ומה עם המשכנתא וההלוואות? – ישראל ליבמן מעמותת מקימי מנסה לעשות קצת סדר בבלאגן

 • מערכת הקול-היהודי
 •  
 • כ"ב אדר תש"פ – 08:10 18/03/2020
גודל: א א א 
אהבתם? שתפו
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
(שרה הרשקופ, tps)
(שרה הרשקופ, tps)

משבר הקורונה וההשבתה החלקית של המשק מביאה את הציבור בישראל והעולם כולו למשבר כלכלי אדיר, ובעיקר חוסר ודאות.

פיטורים וחופשות ללא תשלום, עסקים קטנים שברגע אחד איבדו את מקור ההכנסה, החשש מפני סגר וחוסר במזון, וגם הוצאות חג הפסח המתקרב לא מוסיפות מרחב נשימה לחשבונות הבנק שלנו.

בתוך הבלגאן פנינו לישראל ליבמן מעמותת 'מקימי' המלווה אלפי משפחות בסיוע לניהול כלכלי נכון, וביקשנו כמה עצות כיצד לנסות ולצלוח את המשבר.

גם לאנשי 'מקימי' אין עצות קסם, וחוסר הודאות הוא גם אצלם, אך בכל זאת, כדאי להקשיב לכמה עקרונות מנחים בניהול הכלכלי.

"יש הרבה פניות ובעיקר אי ודאות", מספר ליבמן. "כשיודעים שמשהו הוא חודש חודשיים יכולים להיערך יותר אבל כשיש משהו בלי זמן ידוע יותר קשה".

בנוגע להטבות הממשלתיות והחוקים החדשים אומר ליבמן כי בגלל שהדברים משתנים מדי יום הוא אינו יודע לתת לגביהם תשובה ברורה.

"אנחנו מפנים אנשים לאתרים ועוזרים בהבנת הנקרא אבל אנחנו בעצמינו לא יודעים להגיד כי זה לא חוק ברור ומוכר אלא דברים שמשתנים מדי יום".

   | לחשוב לפני שאוגרים מזון

ליבמן מבקש להרגיע את בהלת הקניות ובעיקר לשים לב להשלכה של קניות בצורה כזו על כלכלת הבית.

"מבחינת הקניות בסופרים צריך לא להיכנס כרגע לבהלה, גם כי יש הבטחה של הממשלה שלא יהיה חסר בסופרים אוכל וזה דבר חשוב. דבר שני, אנחנו בערב פסח ואנשים כמו במלחמה קונים וקונים וקונים ובסוף יזרקו את כל החמץ לפני פסח", הוא אומר. "מעבר לזה ישנם דברים שפג תוקף ומתקלקלים ובכלל לאגור בבית זה בסוף כסף שעומד סתם וחבל".

ישראל ליבמן (יח"צ)

הקורונה התפרצה לחיינו בלי יותר מדי הכנות, אך ליבמן מציע לנסות ולחשוב כמה פעמים לפני שמגהצים את האשראי. חלק מהשינוי הזה הוא קודם כל בראש.

כמו שאנשים מתחתנים בחתונות צנועות בשל הקורונה, כך גם ניתן לתת בלימה לשופינג המלווה בכל שנה את חג הפסח ובכלל.

"צריך לשים לב שאם אנחנו נמצאים בהסגר או פחות מסתובבים ברחובות, אפשר השנה להשקיע פחות בקניית ביגוד ודברים נוספים, בכל מה שלא נדרש ונצרך", הוא אומר. "פחות רואים אותנו, אנחנו פחות באירועים וזו תקופה טובה לחסוך בביגוד. מעבר לביגוד הבסיסי אפשר להשתמש בבגדים שיש בבית".

   | היזהרו ממלכודת דבש

בנוגע להלוואות והקטנת החזר המשכנתא ממליץ ליבמן לנסות ולהימנע מכך כמה שיותר.

"מצד אחד יש עכשיו הטבה שאומרים לנו בואו ותקטינו את החזר המשכנתא. מצד שני זו מלכודת דבש. זאת אומרת שאם יש לנו אפשרות לא לקבל את הטבות הללו זה יותר טוב כי בסוף אנחנו נשלם על זה מחיר, או לפרוס את זה אחרי שיעבור המשבר, או שכשנהיה מבוגרים יישארו לנו עוד חודשים לשלם משכנתא וזה יהיה כבד עלינו", הוא מסביר.

"מציעים לנו גם הרבה הלוואות. כל משפחה כמובן צריכה לראות לגופו של עניין, אבל לא בגלל שמציעים לנו אז ניקח הלוואה, כי בסופו של דבר יהיה צריך להחזיר את ההלוואות האלו.

איך כן מתמודדים? אלו שהמשכורת שלהם דופקת לא אמור להיות שינוי גדול. אמנם נמצאים קצת יותר בבית אז יותר אוכלים, אבל מצד שני הרכב לא נוסע. יש דברים לכאן ולכאן".

ואם כבר מדברים על הרכב, ליבמן ממליץ לבחון שוב את הצורך בהחזקת הרכב, וודאי בשני רכבים למי שיש. "מי שיודע שיש לו שני רכבים והוא פחות נוסע יכול להשבית את הביטוח לחודש. פחות הוצאות, פחות מוסך, פחות דלק וזה חיסכון.

אפשר גם לצמצם את הקניות (צילום: יהודה פרל)

   | מותר גם להרגיש את הבעיה

מעבר לזה יש מושג שאומר שאם יש בעיה מותר לי להרגיש אותה. זה נכון גם לחיי היום יום אם על מישהו בעל עסק או סתם אדם עובר משהו ויש הוצאה מרובה, אז במקום לקחת הלוואה, נתמודד עם המציאות ונרגיש אותה.

מה זה אומר? נאכל אוכל יותר בסיסי, נקנה פחות, נבלה פחות, נרגיש את המציאות הקשה. נעבור חודש חודשיים לא קלים ולאחר מכן נמשיך הלאה בשגרה.

אבל אם נתעלם מהמצב הקשה ונמשיך כרגיל בשגרה ונוציא כמו שאנחנו אוהבים להוציא וניקח הלוואה ונגיד לא קרה כלום והכל יהיה בסדר, בסוף יעבור זעם, עם ישראל יחזור לשגרה ואותה משפחה תיתקע עם החור הזה וייקח לה עוד חצי שנה לצאת מזה בפריסת תשלומים.

אז זה לא גורף לכולם אבל מי שיכול להצטמצם ולהרגיש את המציאות הקשה אחר כך יעבור בשלום".

אולם המצב הפתאומי גורם למשפחות להגיע גם למצבים קיצוניים יותר. גם להם ליבמן ממליץ המלצה חשובה.

"אלו שבאמת אין להם שום ברירה וחייבים תזרים וסכום ביניים אז באמת לקחת כמה שפחות, אבל לקחת הלוואות לדחות משכנתא ותשלומים שונים.

אבל כאן שימו לב לעוד משהו. ברגע שמגיע חזרה הכסף שבניתם עליו – אם זה איזה חיסכון שהוצאת, או עזרה מהדוד או משכורת שתשולם רטרואקטיבית וכד', מיד כשמגיע הכסף לשלם את החובות. לא בעוד חודשיים ולהמשיך לפרוס לתשלומים את החובות שלקחנו ואז להשתמש בכסף לכל מיני דברים, כי אז מתגלגלים ולא יוצאים מהמצב".

   | לא רק סדר פסח

ואם כבר כולם בבית, ליבמן מציע לערוך סדר נוסף חוץ מסדר פסח.

"כדאי לנצל את הזמן שאנחנו בבית גם לסדר כלכלי. כל מה שאנחנו דוחים ואומרים שאין לנו זמן, עכשיו זה הזמן. לשבת עם בני הזוג, עם הילדים, לבחון את עצמינו ולראות איך ההתנהלות הכלכלית שלנו עובדת".

לסיום חשוב לליבמן להבהיר כי מי שמתקשה לעמוד במצב הכלכלי, שלא יתבייש לבקש עזרה מארגוני החסד השונים, ויש לו גם פנייה לאלו ששפר עליהם גורלם וממונם בידם.

"אנחנו מתחילים להרגיש בהחלט את המצב. אני בקשר עם הרבה רבני קהילה ואנשי חסד בקהילות שמתארגנים לבאות. צריך באמת לא להתבייש. מי שמרגיש שזקוק לעזרה שיפנה לוועדות חסד וארגונים במקום מגוריו, וגם אלו שהקב"ה נתן להם בשפע, זה הזמן שיפנו ויתרמו ויציעו עזרה".

 

בקשת סיוע

גם אני רוצה לקבל כל חודש בחינם למייל טיפים ומאמרים - שיעזרו לי להתנהל נכון כלכלית