מקימי ופעמונים – עשרת הדיברות שכדאי לכם לקבל על עצמכם כדי להתנהל נכון כלכלית

מאת ארגון "פעמונים" ו"מקימי".

עשרת הדיברות שכדאי לכם לקבל על עצמכם כדי להתנהל נכון כלכלית

  • חסכו – חיסכון מאפשר לנו חופש כלכלי, להגשים חלום, לקנות את מה שרוצים, ואת היכולת להתמודד בצורה טובה יותר עם הוצאות לא צפויות והוצאות גדולות עתידיות. חשוב לחסוך כדי להיערך לתקופות החגים, להוצאות גדולות עתידיות (בר מצווה, לימודים), או לשינויים בהכנסות – בלי להיכנס למינוס.

  • אמרו לא להלוואות – יש לכם מינוס בבנק? אתם לא לבד! מסקר "פעמונים" עלה כי אחד מתוך שלושה ישראלים לקח הלוואה בשנה האחרונה – בעיקר לכיסוי המינוס בבנק. הרעיון של נטילת הלוואה שגוי ומכניס אתכם למעגל אינסופי של חובות.

  • אמרו לא לתשלומים – רובנו מתפתים לקנות בתשלומים על מנת להקטין את סך ההוצאה החודשית, אך בסופו של דבר אנחנו מגדילים את ההוצאה העתידית על רכישות שכבר שכחנו מהן לגמרי. לכן חשוב לזכור – גם תשלומים הם סוג של הלוואה שנצטרך להחזיר בחודשים הקרובים.

  • בנו תכנית תקציבית – אם לקחתם הלוואה, יש לבנות תכנית תקציבית מוסדרת להחזר על פי מועדי הפירעון המדויקים, על מנת למנוע קנסות מיותרים ובהמשך חלילה מכתבי הוצאה לפועל. הכינו רשימה של הוצאות והכנסות ובדקו מהן מבחינתכם אפשרויות ההחזר הריאליות. הקדישו בין חצי שעה לשעה בשבוע ועקבו אחרי התקציב – בודקים את התכנון לעומת הביצוע ובסוף כל חודש עושים סיכום.

  • התמקחו – אל תקבלו כגזרת שמים את גובה העמלות הריביות והפיקדונות בבנק, את המחיר שאנחנו משלמים לספק הכבלים, הלוויין, הטלפון הסלולרי או האינטרנט. קיבלנו בהכנעה את גובה דמי הניהול בביטוח, ואת המחיר שדרש המוכר כשקניתם מכשיר חשמלי.

  • קראו את האותיות הקטנות – בדקו עד מתי המבצע, שאלו אם המחיר כולל הרכבה או הובלה, בדקו אם הקופון מעניק הנחה גם בסופי שבוע. בררו מהם תנאי הביטול לפני שאתם ממהרים לקחת את הילד מהחוג ולחתום בלי לראות על מה.

  • השוו – צאו לקניות עם רשימה מוכנה, בדקו את עלות הסל השבועי בכמה סוּפרים באזור שלכם, אל תלכו מתוך הרגל לסופר השכונתי היקר. השוו גם את קריאת המונה שבחשבון של חברות החשמל/מים/גז למספר שבמונה שלכם.

  • פתחו – את ההודעות מהפנסיה ומהבנק ואת המכתבים מקופת הגמל ומקרן ההשתלמות. כמחצית מאתנו אינם קוראים את החשבונות לתשלום המגיעים אליהם, רבים מחשש לחוסר הבנה אף שאם היו פותחים – היו מבינים. אלה שכן בודקים את החשבונות שלהם מוצאים מדי שנה חיובי-יתר בהיקף בלתי נתפס של כמיליארד שקל.

  • שאלו – הפקיד בבנק אומר לנו: צמוד לפריים, פר"מ, פק"מ, ריבית משתנה, פר"י, פצ"מ, וגובה המסגרת, ואתם לא מבינים מה הוא אומר? שאלו.

  • בדקו – מהם הכספים והזכויות המגיעים לי. אולי מגיע לכם החזר ממס ההכנסה? אולי יש קרן השתלמות במקום שעבדתם בו לפני עשור? עשו סדר בערמת המסמכים, זרקו את כל המסמכים שהם מלפני שבע שנים ובדקו – אולי מגיע לכם כסף.

כלי מקימי לניהול תקציב המשפחה

אחרי 10 שנות פעילות בהן פיתחנו מתודות מצליחות לניהול תקציב משפחה אפקטיבי. ישבנו ופיתחנו מערכת מתקדמת לניהול תקציב המשפחה בטלפון החכם ובמחשב שלכם. אלפי המשפחות בהן

ראש השנה חג לכלכלה נבונה

מהו חשבון נפש כלכלי, ומה הייתם משנים באורח חייכם הפיננסים בשנה החדשה? וגם בונוס מיוחד: בואו לבדוק האם אתם יודעים מושגים בסיסיים בכלכלה בעוד רגע

בקשת סיוע

גם אני רוצה לקבל כל חודש בחינם למייל טיפים ומאמרים - שיעזרו לי להתנהל נכון כלכלית!