טיפים לחסכון עם הילדים בחופש הגדול

עמותת מקימי - טיפים לחסכון עם הילדים בחופש הגדול

גדליה גובר

1. קייטנות – למי שיש תקציב מוגבל, עדיף קייטנה ארוכה (בימים) ודלה בתכנים, מקייטנה קצרה ועמוסה באטרקציות (ג’יפים וקיאקים). בסופו של דבר אחרי כל האטרקציות הילדים ישתעממו בבית. במשפחות גדולות לעיתים כדאי לקחת ימי חופש ללא תשלום וזה יצא יותר זול מאשר קייטנה לכל הילדים.

2. אטרקציות – הילד משועמם. כל דבר יכול להפיג זאת, והוא לא בהכרח עולה כסף. שני ילדים שאחד היה יום שלם בטיול על סוסים והשני צייר בצבעי גואש, שניהם יהיו משועממים מחדש למחרת. על כן נסו למצוא אביזרים שונים לתעסוקה .

3. טיול – הטיול הוא חוויה בפני עצמה. לא חייבים להיכנס לאתרים, מתי בפעם האחרונה טיילתם באיזו ואדי או נחל? לא מיטיבי לכת? יש גם המון נקודות חן באיזורכם… טיול יכול להיות גם שעתיים ולא חייבים לצאת ל 4 ימים של טיול.

4. צ’ופרים – ניתן לסכם עם הילדים מראש על מספר צ’ופרים לשבוע / לחודש או לכמת זאת לכסף, ולתת לילדים את ההחלטה מתי ל”בזבז” זאת. לא להחליט עבורם. כן להחליט עמם על גובה הסכום שמתאים להורים. ברגע שההחלטה עברה אליהם, הם יהיו שרי אוצר מצוינים .

5. דמי כיס – הקצו לילדכם דמי כיס לשבוע ולהבהיר לילדים שאין להוסיף מעבר לכך, ואין “להלוות” מהתקציב של שבוע הבא. תנו לילד ללמוד כיצד מתמודדים עם תקציב קיים וכיצד בונים סדר עדיפויות. כמובן הסכום משתנה לפי גיל הילד , אבל העיקרון הוא “שווה לכל נפש”.

6. ספריה – בקרו עם הילדים בספריה, עשו להם אפילו מנוי כפול ועודדו אותם להחליף ספרים. זה חשוב, חינוכי, ומספק הנאה לשעות רבות. מנוי לספריה לא עולה רבה יחסית לאטרקציות אחרות וייתכן שתתבקשו אפילו להפקיד רק פיקדון.

7. להימנע מהקולנוע– צפייה בסרט בבית – עם פופקורן וקולה זולה בהרבה מאשר ללכת לקולנוע.

8. קניות ורכישות – בגדים, הנעלה, כובעים, תכשירי הגנה, דברים לים וכו’. מומלץ לקנות במבצעי סוף שנה לקראת שנה הבאה.

9. קביעת מקום הבילוי – עודדו את הילדים לצאת למקומות שאינם “מעודדי צריכה” כדוגמת הקניון.

10. יציאה לבילויים- בצאתנו מהבית לבילוי, נגדיר סכום מוקצב להוצאה (עדיף להצטייד מראש במזומן) כאשר ברור לנו שלא חורגים מהסכום הזה. הליכה לבילויים עם סכום לא מוגבל (או כרטיס אשראי) גוררת הוצאות נוספות ומיותרות.

11. ישראל מתייבשת וגם הכיס – קבלו עובדת חיים פשוטה: באותו מתג שמדליקים את האור/ מחשב/ מזגן גם מכבים אותם. תרמו חלקכם לחסכון הבית וכבו את החשמל מיד כשתסיימו להשתמש בו.

כנ”ל לגבי ברזי מים. מקלחות ארוכות יכולות להיות תענוג, אבל מתי ראיתם את מפלס הכנרת בזמן האחרון?!

12. נוער: היו רגישים בכל הנוגע לבילוי עם חברים – כאשר אתם מציעים לחברים להצטרף לבילוי או טיול, חשבו על האפשרות שאולי אין להם מספיק כסף לכך, אולי ההורים שלהם פוטרו מהעבודה (ולא נעים להם לספר לכם על כך). הלחץ שאתם גורמים יכול לגרום לעוד לחצים מיותרים – היו רגישים בנושא.

13. למלא מים במקום לקנות – יש לנו מדינה חמה ומומלץ לשתות הרבה. קחו בקבוק קטן לכל מקום שאתם הולכים. בכל מקום יש ברז (לפעמים עם מים קרים) ושם תוכלו למלא את הבקבוק שלכם ולשתות במהלך היום, אפשר לראות בזה את טעם החיים.

14. 30 אגורות… זה גם כסף – תחשבו “ירוק” אם קניתם בקבוקי שתייה (למרות מה שנאמר בסעיף הקודם) אל תזרקו אותם לאחר השימוש, אספו בקבוקים/פחיות והחזירו לנקודות האיסוף במרכולים, כך תוסיפו “ירוקים” לכיסכם.

15. פעילויות מוזלות – מתנ”סים, עיריות, קניונים וגופים נוספים מציגים פעילויות בחינם עבור המשפחה או בעלות נמוכה. מומלץ לבדוק זאת.

16. חסכו על בילויים ואטרקציות – חפשו בגוגל: “בילוי בחינם בחופש הגדול” ותופתעו לראות את מגוון האירועים המוצעים.

17. עבודת בני נוער – מומלץ ביותר.

אבל נא לשים לב שמשלמים לכם את שכרכם לפי החוק ובנוסף נסיעות. את שכר מינימום ושעות עבודה לפי גיל ניתן למצוא באתר של משרד התמ”ת: לחצו כאן לצפייה.

אין דבר כזה “עבודה בנסיון ללא שכר”. על כל יום / שעה, חובה על המעסיק לשלם שכר.

18. קייטנה מוזלת: למי שהתקציב לא מאפשר לשלוח לקייטנה מאורגנת, ניתן להתארגן כמה משפחות ביחד וכל יום בשבוע האחריות על משפחה אחרת להעסיק ולשעשע את הילדים. ניתן למצוא באינטרנט רעיונות מדהימים לפעילויות שונות בהן אפשר להעסיק את הילדים בעלויות נמוכות ביותר.

ולסיום, כפי שפתחנו, מי שיתכנן את הקיץ, לרוב יהנה יותר, יהיה שמח יותר ובסוף גם לא יצטרך לדאוג איך הוא יממן את אירוח האורחים בחגי תשרי הבאים לאחר הקיץ.

הלא נאמר … לחשוב טוב ולתכנן טוב. . . יהיה טוב בעז”ה.

עמותת מקימי - השער לכלכלה נבונה - מנהרות העוני

ימי הקורונה והתמודדות כלכלית

בס"ד   ימי הקורונה והתמודדות כלכלית גדליה גובר – יועץ לכלכלת משפחה  עמותת מקימי – השער לכלכלה נבונה "ימי קורונה" עוברים עלינו, יום ועוד יום

ערבות הדדית במשבר הקורונה

ערבות הדדית במשבר הקורונה המצב הכללי במשק מזמן לא היה רע כל כך, שיעור האבטלה הגבוה יחד עם אי הודאות גורמים לחרדות ולחץ אצל רבים.

משבר הקורונה, נצא מזה יחד

משבר הקורונה, נצא מזה יחד ממה להימנע, כיצד, ולמי אסור להשתמש בהקלות משרדי הממשלה השונים. זיוה אליהו מלוות משפחות במקימי במאמר חשוב לתקופת משבר הקורונה

בקשת סיוע

דילוג לתוכן