התמודדות עם פיטורין

עמותת מקימי - כלכלה נבונה - איך להתמודד עם פיטורים

התמודדות עם פיטורין

לא רבים מודעים לכך, אבל גם במשפחה בה שני בני הזוג עובדים עלול להתרחש משבר פיננסי.

זה עלול לקרות לכל אחד ואחת מאיתנו, גם אם אנחנו עובדים במקומות מסודרים, אם רק נביט סביבנו, סביר להניח שנמצא מכר כלשהו שפוטר בעבר מסביבת עבודה יציבה ללא התרעה מוקדמת.

הכנה ראויה תעזור לצלוח כראוי עיתות משבר פיננסיות כאלו.

הפעולה הבסיסית והראשונית בזמנים אלה היא להצטמצם למינימום הנדרש בטווח הקצר על מנת לחפות על הפער שנוצר בעקבות הירידה ברמת ההכנסות.

צמצום ההוצאות עשוי לכלול שורת נושאים כגון: צמצום בהוצאות המזון, ביגוד, תחבורה (מכירה או הפסקת שימוש ברכב), ביטול מנויים ועוד.

בכל מקרה – רצוי מאוד לשתף את בני הבית בתכנית ובחשיבות התהליך, ברגע שכולם יבינו את חשיבות המטרה ההתמודדות עם האתגר תהפוך לקלה הרבה יותר.

הפתרון האידיאלי לטווח הקצר הינו להתכונן בעזרת חסכון ייעודי לקראת משבר כלכלי שעלול להגיע.

לצערנו למרבית המשפחות אין חיסכון בבנק אשר ממתין לעתות חירום, ולכן כאשר אין דרך להשלים את החוסר צריך להיזהר מאוד בטרם שוקלים להשלים את החסר דרך הלוואות לסוגיהן: רגילה, הלוואת גישור, מינוס בבנק ועוד, הפיתוי אמנם גדול – אך במידה וחיפוש העבודה יימשך לאורך זמן אנו נמצא את עצמנו עם הלוואה נושאת ריבית וללא יכולת החזר – מה שיוביל להחמרת המצב עוד יותר.

אין להתפתות ללקיחת הלוואות מהירותבשום פנים ואופן אין להתפתות ללקיחת הלוואות "מיוחדות":
הלוואות "מהירות"

הלוואות "ללא ערבים"

הלוואות "מהיום למחר"

אתם עלולים למצוא את עצמכם עם הלוואות בעלות ריביות גבוהות ונושים מהשוק האפור…

אז איך בכל זאת משלימים את החסר עד למציאת עבודה?

השאיפה הינה כמובן לחזור לעבודה מסודרת בהקדם האפשרי על מנת לייצב את רמת ההכנסות בבית.

עד אז כמובן דואגים להירשם בלשכת התעסוקה הקרובה למקום מגוריכם, ובמקביל להליך חיפוש עבודה המתאימה לכישוריכם ע"י פקידי המשרד להגיש גם את התביעה לקבלת דמי אבטלה מהמשרד לביטוח לאומי.

במידה ואינכם יכולים לקבל את דמי האבטלה – בידקו את זכאותכם לקבלת גמלת אבטחת הכנסה.

בכל אופן חשוב לזכור שהפתרונות של אבטלה או אבטחת הכנסה הינם זמניים בלבד – גם מכיוון שהם מוגבלים בזמן ומותנים בהתייצבות בלשכת התעסוקה וגם מכיוון שהיקף הפיצוי יהיה נמוך יותר מן המשכורת אליה הורגלתם.

העיזרו בחברים, ידידים, בני משפחה ובאינטרנט בחיפוש אחר מקום עבודה מתאים.

בנוסף מנסים למקסם את היכולות שלכם – האם יש לכם איזה תחביב (נגרות או ניגון על גיטרה לדוגמה) , כישרון מיוחד (ידע טכני במחשבים או אפיית עוגות למשל) שניתן לייצר ממנו הכנסה , אפילו קטנה, ללא השקעה?

האם יש באיזור עסק שזקוק לעובדים מזדמנים לתקופה קצרה?

האם בן/בת זוגי יכול לעבוד שעות נוספות בזמן שאני אשאר לשמור על הילדים בבית?

עם קצת מחשבה – כל אחד יוכל לחשוב על מגוון אפשרויות ליצירת הכנסה נוספת בטווח הקצר.

רק כמוצא אחרון יש לשקול לקיחת הלוואה מבני משפחה או חברים – אך חשוב לזכור שבמידה ולא נמצא עבודה בהקדם – החוב יהפוך לנטל ועלול ליצור אי נעימות מול בני המשפחה.

במידה וגם לאחר תהליך זה לא הצלחתם למצוא עבודה – מומלץ להיעזר בשירותי ההכשרה המקצועית שמוצעים ע"י לשכת התעסוקה או להיעזר בארגונים המסייעים למובטלים לחזור לשוק העבודה כגון "סטרייב" או "בעצמי".

לגבי כספי הפיצויים – מומלץ ביותר שלא להשתמש בהם עקב פגיעה משמעותית בכספי הפנסיה העתידית שלכם. במידה וקיימת קרן השתלמות שצפויה להשתחרר בקרוב ניתן להיעזר בכספים או לחלופין – במידה ואין ברירה ניתן לקחת הלוואה כנגד הסכום שנמצא בקרן ההשתלמות – אשר תוחזר מיד עם שחרור הכספים מקרן ההשתלמות.

חושבים לעתיד…

בעזרת ה' לאחר שתצליחו למצוא עבודה ולייצב את הכנסותיכם יש גם לתכנן ולהיערך לטווח הארוך יותר:

חיי הכלכלה במדינת ישראל מורכבים. אזרחים רבים שמים את מבטחם במקום עבודה יציב ואינם מעלים על דעתם נפילה פיננסית.

המשפחה הממוצעת בונה לעצמה מערכת חיים הטומנת בחובה התחייבויות רבות כגון משכנתא והתחייבויות נוספות העלולות לעמוד לרועץ בימים של חוצר יציבות כלכלית.

עם פיצוץ בועת ההיי-טק עלו וצפו מקרים של משפחות שנטלו לעצמם משכנתא גבוהה או התחייבויות נוספות דוגמת קניית רכב בליסינג ואז מצאו עצמן בבת אחת ללא מקור פרנסה גבוה.

ולכן יש להתכוונן תמיד לסגנון חיים סביר ולצמצם במידת האפשר התחייבויות כספיות. ככלל לעניין התחייבויות , המהלך הנבון ביותר הוא לחסוך מדי חודש במשך מספר שנים ואז לרכוש את הרכב החדש או לבצע את השיפוץ המיוחל בדירה, לדאוג שלכל הפחות רוב הכסף בידכם ורק אז לבצע את הרכישה, תוך התחייבות ליתרה הקטנה שנותרה.

חשוב לציין כי אנו לא קורא מכאן לירידה ברמת החיים. נהפוך הוא, ניתן לחיות בסגנון חיים איכותי אך גם חסכני . ולדאוג לתזמן שדרוגים בדירה או ברכב כאשר הדבר ביכולתינו ולא מתי שרוצים.

הניסיון מראה כי מי שסיגל לעצמו אורח חיים ראוותני יתקשה בבוא היום לרדת ממנו, יום כזה כאמור, עלול להגיע לכל אחד מאיתנו.

לקריאה נוספת: מדריך כלכליסט לדמי אבטלה.

שתפו

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
עמותת מקימי - השער לכלכלה נבונה - מנהרות העוני

ימי הקורונה והתמודדות כלכלית

בס"ד   ימי הקורונה והתמודדות כלכלית גדליה גובר – יועץ לכלכלת משפחה  עמותת מקימי – השער לכלכלה נבונה "ימי קורונה" עוברים עלינו, יום ועוד יום

ערבות הדדית במשבר הקורונה

ערבות הדדית במשבר הקורונה המצב הכללי במשק מזמן לא היה רע כל כך, שיעור האבטלה הגבוה יחד עם אי הודאות גורמים לחרדות ולחץ אצל רבים.

משבר הקורונה, נצא מזה יחד

משבר הקורונה, נצא מזה יחד ממה להימנע, כיצד, ולמי אסור להשתמש בהקלות משרדי הממשלה השונים. זיוה אליהו מלוות משפחות במקימי במאמר חשוב לתקופת משבר הקורונה

בקשת סיוע

דילוג לתוכן